Kanalisatsioonitorude paigaldamine ja vahetus

Kanalisatsioonitorude paigaldamisel tuleb pöörata tähelepanu nii kanalisatsioonitorudele ja aluspinnasele kui ka torule mõjuvale koormusele ehk kattekihi raskusele ja liikluskoormusele. Kanalisatsioonitorule avalduv surve peaks olema jaotatud võimalikult ühtlaselt.

Probleemide vältimiseks tasub valida kvaliteetsed sobivad kanalisatsioonitorud ning paigaldada need vastavalt paigaldusjuhenditele ja standarditele.

Tehtud tööd

Kanalisatsiooni paigalduse projekt ja eeltöö

Enne kanalisatsioonipaigaldust tuleb teha vajalik eeltöö – esitada kohalikule vee-ettevõtjale liitumisettepanek ning koostada tingimustele vastav veevarustus- ja kanalisatsiooni projekt.

Vee- ja kanalisatsiooni projektis on toodud kõik olulised detailid. Määruse “Nõuded ehitusprojektile” §-s 20 on loetletud ehitusprojekti veevarustuse ja kanalisatsiooni osa nõutavad tingimused:

  1. projekteerimisel aluseks võetud ja projekteerimisel järgitud tehniliste ja projekteerimisnormide, standardite ning juhendmaterjalide loetelu;
  2. veevarustuse ja kanalisatsiooni põhimõtted, torustike ja olulisemate vett tarbivate või kanaliseerimist vajavate seadmete paiknemine;
  3. tehnosüsteemi kavandatav kasutusiga;
  4. ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniga liitumispunkt;
  5. veevarustuse ja kanalisatsiooni vooluhulgad;
  6. vee ning reo- ja sademevee puhastamise vajadus;
  7. tehnovõrkude ja -rajatiste, puhastusseadmete ja veemõõdusõlme paiknemise kirjeldus;
  8. reovee, drenaaži ja sademevee eesvoolud;
  9. sademevee vooluhulgad;
  10. tehnoloogilise vee vajadus ehitises;
  11. tehnoloogilise reovee kogus ja reostustase;
  12. tehnoruumide ja šahtide vajadus, paiknemine ja suurus.

Kanalisatsioonitorustiku paigaldamine ja ühendamine

Mõned soovitused kanalisatsioonitorude paigaldamiseks:

  • Enne kanalisatsioonitorude paigaldamist tasub kontrollida, ega pole torudel mehaanilisi vigastusi, mis võivad tekkida nt valel hoiustamise viisil.
  • Kanalisatsioonitorude sügavus peaks olema optimaalne. 
  • Kaeviku pinnas ja tagasitäide peaks olema stabiilne, et vältida hilisemat vajumist. Valige sobivast materjalist tasanduskihi materjal ja tagasitäite materjal. Veenduge, et kraavi põhi oleks hoolikalt tasandatud ning puhastatud kividest jne.
  • Kanalisatsioonitorustiku kraavi laius peaks olema optimaalne. Üldjuhul tehakse kaevik võimalikult kitsas, et mitte vähendada täitematerjali horisontaaltuge andvat mõju torule. Samas peab laius olema piisav, et oleks ruumi paigaldustöödeks. Näiteks suure läbimõõduga torude puhul peab kaevik olema laiem, sest täidetakse ja tihendatakse mitme kihina ning tihendustööriista kasutamiseks peab olema piisavalt ruumi.
  • Kanalisatsioonitorude omavaheline kaugus peab olema optimaalne, et ei takistaks vajalike ühenduste tegemist.
  • Kanalisatsioonitorud ja liitmikute ühendus peaks olema lekkekindel.
  • Kanalisatsioonitorustikule peab teatud tingimuste puhul olema kontrollkaevu abil ligipääs, et oleks võimalus torustikku kontrollida ja hooldada. 

Kanalisatsioonitorude paigaldamisel tuleb pöörata tähelepanu detailidele ja järgida paigaldusjuhiseid, et vältida ebamugavusi ja kulutusi seoses kanalisatsioonitorude remondiga.

Kanalisatsioonitorude puhastamine

Kanalisatsioonitorudes võivad koguneda rasvad, toidujäägid, juuksekarvad jm, mis aja jooksul võivad põhjustada ummistusi. Regulaarne kanalisatsioonitorude puhastamine eemaldab need ja aitab säilitada kanalisatsioonisüsteemi toimivuse ja pikendada torustiku eluiga.

Seega tasub kanalisatsioonitorusid regulaarselt puhastada, et vältida ebameeldivaid ummistusi, mikroobide kasvu ja ebameeldivat lõhna.

Kanalisatsioonitorustiku valimisel tuleb teha teadlikud valikud, et vältida vee- ja kanalisatsioonisüsteemi töö rikkeid ja tõrkeid.

Kanalisatsioonitorude valimisel eelistage kanalisatsioonitorusid, mis on:

  • vastupidavad, lekkekindlad ja pika kasutuseaga;
  • lihtsasti paigaldatavaid ja laia tootevalikuga kanalisatsioonitorusid;
  • optimaalse kaldega, et see võimaldaks miinimumvooluhulga puhul isepuhastumist korra ööpäeva jooksul ja samas tagaks, et vee voolamise kiirus oleks piisav, et tahked osakesed ei jääks torustikku pidama;
  • õigete mõõtmetega. 

Kanalisatsioonitorustiku mõõtmed määratakse kanalisatsioonivõrgu hüdraulilise arvutusega. Õige kanalisatsioonitorude läbimõõt ja pikkus aitab vältida reovee haldamise probleeme. Kanalisatsioonitoru pikkus sõltub torustiku paigutusest veeallikast liitumispunktini. 

Sõltuvalt reovee arvutuslikust mahust saab valida sobiva läbimõõduga kanalisatsioonitoru, nt 60 mm, 110 mm, 160 mm, 200 mm, 300 mm jne. Liiga väikse läbimõõduga toru võib põhjustada ummistusi ja aeglustada veevoolu, võides põhjustada reovee tagasivoolu. Liiga suure läbimõõduga toru võib põhjustada setete ladestumist, kuna reovee liikumine ei ole piisavalt kiire.

Kanalisatsioonitorude paigaldamise hind sõltub kaeve- ja paigaldustööde mahukusest, kasutatavate materjalidest, ehitustööde turuhindadest, lisateenustest ja -töödest ning tööde teostamise ajast.

Kanalisatsioonitorude paigaldus Tartus ja Lõuna-Eestis

Jüritoru OÜ põhitegevuseks on vee- ja kanalisatsioonisüsteemi ehitusega seotud tööd: müüme ja paigaldame vee- ja kanalisatsioonitorustikke, reoveemahuteid, imbsüsteeme, biopuhasteid, veepumpasid ja hüdrofoore, rajame sadeveedrenaaže. Meil on pikaajaline töökogemus torutööde alal ning suudame leida lahenduse igas majapidamises. Meie varasemate töödega saab tutvuda kodulehel.

Kas plaanite sise- või väliskanalisatsioonitorude paigaldust Tartus või Lõuna-Eestis? Võtke meiega ühendust – aitame kanalisatsiooni paigalduse igas etapis, nõustamisest kuni projekteerimise ja torustike müügi ja paigalduseni.

Kas vajad abi kanalisatsioonitorude paigaldamisega?