Parim puhastussüsteem – septik või biopuhasti?

Maamaja veevarustuse hind ja efektiivsus sõltub suuresti sellest, missuguse valiku teeb majaomanik ehitise planeerimisel. Reovee majast eemale juhtimisel on sisuliselt valida septiku ja biopuhasti vahel. Esimesena uurime lähemalt septiku võimalusi.

Septikut kui reovee eelpuhastusseadet kasutatakse kohtades, kus puudub ühendus üldreovee süsteemiga, erinevates lokaalsetes kanalisatsioonisüsteemides ning töötavad ise järgnevalt – ehitisest väljuvad reoveed suunatakse settemahutisse, siin need setitatakse kambrite süsteemi abil, vees hõljuvad osad eraldatakse. Nüüd juhitakse ülejäänud vesi lõplikuks puhastamiseks edasi imbväljakusse. Septik ise reovett ei puhasta ning ei eralda keemilisi aineid.

Septiku paigaldus ja hind      Maa sisse on paigaldatud mahuti. Septik, biopuhasti või reoveemahuti paigaldus.

Suurt rõhku tuleb panna septikute paigaldusele ning valida paraja suurusega mahuti. Ühe majapidamise kohta soovitatakse septikut mahuga 2 m³ (sobib perele kuni 4 inimest) või 3 m³ (suuruses 4–7 inimest). 

Septiku kaugus kaevust sõltub pinnase iseärasustest ja kaevu kaitsetsoonist. Siin tuleb eelkõige järgida põhjavee kaitstuse põhimõtet. Nii septik kui ka biopuhasti peavad olema hoonest vähemalt 5 m kaugusel. 

Septikute hinnad sõltuvad eelkõige suurusest: mahuti suurus määrab ära täpsema hinnaskaala, samas on septikud siiski kerged ning paigaldus võib toimuda aastaringselt. Tavaliselt on vaja septikut suuruses 3 m³ tühjendada vähemalt üks kord aastas. Koheselt pärast tühjendamist peab septiku uuesti täitma veega. 

Septikust väljaviidud reovesi viiakse otse pinnasesse, seega on siin vaja kaasata kohalik omavalitsus (KOV). Siinkohal on oluline teada saada, missugused on nõudmised piirkonnas, kus ehitis asub. 

Kui targasti toimetada, kujuneb septikust pika kasutusajaga ning mõistlike hoolduskuludega maamaja veevarustuse osa, mis aitab kulusid ka pikas plaanis madalana hoida. Septiku paigalduse hind võib olla kõrgem kui reoveemahuti paigaldus. Siiski tasub meeles pidada, et septikud on väga vastupidavad ning ilmastiku- ja temperatuurikindlad.

Biopuhasti: valik looduse hüvanguks

Sobiva puhastussüsteemi valikul on kahtlemata oluline mõelda meid ümbritsevale loodusele  – puhastamata reovee veekogusse juhtimine või maasse immutamine mõjutab ju meie kõigi tervist ja elukeskkonda. Kui reovett käideldakse nõuetekohaselt, ei ole piirkonna põhjavee reostamise ohtu. Seepärast peab meeles pidama, et vastutus oma krundi ja keskkonna puhtuse eest lasub eelkõige majaomanikul endal. 

Biopuhasti asukoha õige valik aitab looduse kaitsmisele väga palju kaasa ning on lisaks ka tark investeering kaasaegse majapidamise eelarvele mõeldes. Kvaliteetsed puhastustulemused on tähtsad just inimese tervise seisukohast. Looduse liigse koormamise vältimine tasub end seega alati ära. Nii tuleks asukoha valikul silmas pidada pinnase liiki, põhjavee taset, joogiveevõtukoha asukohta, kaugusi veekogudest ja piirkondlikke määrusi. Loe rohkem biopuhastite tööpõhimõtete ja paigalduse kohta.

Reoveemahutid: hea investeering igas majapidamises

Septiku paigaldus maa sees. Mahuti on ühendatud kanalisatsioonitrassiga.

Reoveemahuteid kasutatakse reovete kogumiseks ja ajutiseks hoidmiseks aladel, kus heitvete puhastussüsteemi kasutamine on mingil põhjusel piiratud või lausa võimatu, näiteks kui mõnel kinnistul puudub tsentraalne reoveetorustik. Nii sõltub reoveemahuti suurus eelkõige just majapidamise tarbimismahtudest. Varajane planeerimine aitab ka siin kaasa, et elu maamajas või suvilas lihtsam oleks. 

Reoveemahutid on tänapäeval valmistatud väga erinevatest materjalidest, nt. klaasplastikust, mahuteid saab paigaldada igal aastaajal. Kaasaegsed materjalid on väga tugevad ja õige paigalduse korral erakordselt vastupidavad, nende eluaeg võib ulatuda 50+ aastani. Paigaldus ei nõua tugevat maa sisse süvistamist. Puuduvad piirangud kasutuskohtade suhtes, mahuti võib paigaldada ka ajutiselt. 

Õige reoveemahuti valik sõltub sellest, kui suur on keskmiselt ühe pereliikme kohta tekkiv reovee hulk ning kas ehitises elatakse aastaringselt. Ka siin tuleb silmas pidada, kui tihti ollakse valmis mahutit tühjendama. Kindlasti on regulaarne mahuti hooldus ja selle õigeaegne planeerimine oluline. Enamasti on mahuti suurus 2-100 m³ vahel ning sobivad nii väikemajapidamistele kui ka suurtele tööstusettevõtetele. 

Ühele eramule võiks paras olla mahuti mahtuvusega 10 – 15 m³. Siiski tuleb alati arvestada sellega, kui palju vett majapidamises tarbitakse ning kui suur on piirkonda teenindav paakauto.

Septikute müük ja paigaldus, nii Tartumaal kui mujal

Pakume septikuid müügiks, seda koos paigaldusega. Meie käest saab tellida täislahenduse, mis just Teie majale sobib – töö on kvaliteetne ja paigaldus professionaalne.