Kaasaegne maamaja: drenaaž ja sadeveesüsteem

Maja suurim vaenlane on niiskus, seega on kodumaja planeerimisel ja ehitamisel kõige olulisem etapp just veesüsteemide planeerimine. Majaomanik peaks võtma tarvitusele kõik abinõud selleks, et ära hoida niiskusest tulenevaid kahjustusi ehitisele. Eelkõige on tähtis, et maja vundament jääks kuivaks.

Nii mängivadki drenaaži sügavus, sademeveesüsteemid ja kanalisatsioon uue kodu ehitamisel või vana maja renoveerimisel väga olulist rolli. Tähtis on ka nõuetekohane paigaldus ja hilisem korralik hooldus, mis aitab ära hoida palju probleeme. Drenaaži paigalduse hind sõltub mitmetest asjaoludest. 

Drenaaži ehitus koos drenaažitorudega ongi torustike süsteemi loomine, mille eesmärk on vesi krundilt ära juhtida. See omakorda aitab sadeveesüsteemil oma funktsiooni täita ning sademed ehitisest eemale juhtida. 

Drenaažitorude paigaldus ja planeerimine

Krundi asukoht ja looduslik pinnas mängivad siinkohal kõige suuremat rolli. Eriti vanematel aegadel, talude ajastul, pandi maja planeerimisel suurt rõhku sobiva asukoha valikule, ümbritsev maastik pidi toetama nii ehitise püstitamist kui ka püsimajäämist. Kas vastavas piirkonnas on pinnas savine, pigem liivane või domineerib muld, see oli oluline faktor juba siis. 

Tänapäeval ehitatakse maju väga erinevatesse kohtadesse, näiteks oluliselt kõrgemale merepinnast, veekogudele väga lähedale, savisele pinnasele või suisa metsa sisse. Aastane sademete hulk võib seega tugevalt varieeruda, seda silmas pidades peaks majaomanik ka planeerima sadevee drenaaži paigalduse

Nagu juba mainitud, on ehitusdrenaaži eesmärgiks koguda maapinnas liikuvat vett, nt. sademevett. Sama ülesannet täidavad ka drenaažitorusid ümbritsevad materjalid – see võib olla nt. killustik või kruus. Suurt rolli mängivad siin ka drenaažikaevud, mis on omakorda drenaažitorustiku olulisim osa. Drenaaži ehitus on kindlasti tööetapp, kuhu tasub aega planeerida, sest siinkohal tehtud vead mõjutavad kindlasti negatiivselt ka krundi ja hoone üldväärtust. 

Drenaažitorude müük, samuti muude vajalike ehitusmaterjalide on Eestis laialt levinud. 

Tänapäeval on suured tootjad nagu Uponor või Pipelife valmis pakkuma lahendusi praktiliselt kõikidele variantidele, olenemata maja tüübist, drenaaži sügavusest, pinnase keerukusest, ilmastiku eripäradest ja muudest faktoritest. Hind oleneb eelkõige töö mahust ja kestvusest ning muidugi ka materjali hulgast.

Kuhu läheb sadevesi: sadeveesüsteemi tähtsusDrenaaži- ja sadeveesüsteemi ehitus.

Sademeveed saab jaotada kaheks, vastavalt sellele, kuidas vesi ära juhitakse. 

  1. Sademed, mis langevad katuselt – enamuse saame ära juhtida eelkõige sajuveetorustiku abil. 
  2. Sademed läbi pinnase – ehitusdrenaaž esmalt kogub ja siis juhib need krundilt eemale

Kuna mõlema süsteemi eesmärgid on erinevad, on seda ka nende ehitus ja paigaldus. 

Sadeveesüsteemi ehitamisel ja paigaldusel on oluline silmas pidada mitmeid aspekte – torude õige kalle, äravoolukanali õige asetus, mis tüüpi torusid on tark kasutada. Ka sademevee- ja drenaažikaevude materjal võib olla väga erinev. Eriti oluline on eelkõige planeerida, kuhu sadevesi juhitakse. 

Eesti asub üsna sademeterikkas paigas, seega on tark ehituse algusest peale sademete rohkusega arvestada ning vajalikud ettevalmistused õigel ajal paika saada. Veetorustik paigutatakse maa alla. Selle ülesandeks ongi kinni püüda vihmaveetorudest tulev ja seega samuti õue sadeveekaevudesse valguv vesi.

Õige drenaaži paigaldus tagab joogivee kvaliteedi

Kanalisatsioonitorude paigaldus maa sees

Siin on ka oluliseks teemaks torustike läbipesu – eriti just joogivee kvaliteedi seisukohast on see väga tähtis. 

Puurkaevuvesi on eriti Lõuna-Eestis pigem rauarikas ning sügavamate kihtide vees on paiguti rohkesti kloriide. Samuti võib põhjavesi agressiivset süsihapet sisaldada ning on tugevalt korrodeeruva toimega veevõrgu metalltorustikele. Seega vajab isegi põhjavesi praktiliselt kogu Eestis enne veevõrku juhtimist töötlemist, sh. rauaärastust, stabiliseerimist või hapnikuga rikastamist.

Lõpptarbijani jõudev joogivesi ja selle kvaliteet sõltub kindlasti just veetorustike seisukorrast. Rooste rikub vett eriti võrgu umbotstes, kus tarbimine on väga väike. 

Ka sadeveesüsteemidega seotud toodete ja teenuste puhul on meie turul tegevad juba mitmeid aastaid tuntud firmad nagu Pipelife ja Uponor. Nemad ja ka mitmed teised toodavad kaasaegseid süsteeme, mille kvaliteedile saab kindel olla. Omaette küsimus on jällegi sademevee torustiku paigalduse hind – ka siinkohal tuleb arvestada nii töö suuruse kui ka materjalidega. 

Ära unusta, et maja hea tervis sõltub eelkõige arukast planeerimisest, nii et ära unusta varakult tervikliku sadeveesüsteemi peale mõelda.