Imbsüsteemi paigaldus: imbväljak, imbtunnel ja imbtorud

Koos septikuga paigutatakse ka vastav imbsüsteem, et reoveel oleks väljumiskoht. 

Imbsüsteem võib koosneda imbtunnelitest, immutusplokkidest ja ka imbtorudest, mis omakorda paigaldatakse imbväljakule. Juhitud olmereovesi läbib killustiku ja selle all oleva liiva- ja mullakihi.

Majapidamise reovee pinnasesse suunamine on kindlasti üks keskkonnasõbralikumaid ja lihtsamaid reovee puhastusmeetodeid. Nii saab majaomanik kasutada ära looduse isepuhastusvõimet – mikroorganismid lagundavad ju ära reovees sisalduvad saasteained. Protsessid on muidugi inimese poolt konstrueeritud, kuid need ei kahjusta meie keskkonda. 

Nii suunataksegi reovesi imbsüsteemi, kus seda säilitatakse ja alles siis osade kaupa maasse imbuda lastakse. Nagu eelpool juba mainitud, juhitakse puhastatud heitvesi vahetult pinnasesse ja seetõttu tuleb antud tööetapp kindlasti kohalikus omavalituses enne kooskõlastada. Vastavas ametkonnas tuleb üldse välja selgitada imbväljaku paigaldamise võimalused.

Kui imbväljak asetseb septikust kõrgemal, on heitvee eemalejuhtimiseks kindlasti tarvis paigaldada septiku kolmandasse kambrisse või täiesti eraldiseisev kaevupump.

Kanalisatsioonitorude paigaldus metsa alla maa sisse. Roomikekskavaator kaevab trassi.

Imbväljaku rajamine – mida silmas pidada?

Imbseade kasutamisel tuleb arvestada, et seda süsteemi saab kasutada ainult läbilaskvatel või veidi läbilaskvatel pinnastel, sest põhjavee tase peab olema üsna madal.

Septiku paigaldamisel ja imbväljaku rajamisel peab teadma, kui suur hulk reovett tuleb septikusse juhtida. Nagu juba septiku juures kirjeldatud, on seega majapidamise veetarbimise täpne arvestamine planeerimise oluline osa. 

Imbsüsteem ei tohi kattuda mitte ühegi ümbruskonnas paikneva puurkaevu hooldusalaga või sanitaarkaitsealaga, seega peab arvestama kõikide naabruskonnas asuvate kaevudega. Kaugus salvkaevust peab olema 50 m, sõltumata sellest, kas need on keskkonnaregistrisse kantud või mitte.

Mis vahe on imbtunnelil ja imbtorul?

Nagu juba mainitud, oleneb imbsüsteemi ehitus suuresti asukoha pinnase sügavusest ja kvaliteedist laiemalt. Kui pinnase veetase on madal, on imbtorude kasutus põhjendatud. 

Halva läbilaskvusega pinnase korral, nt. savipinnase puhul, tuleks imbkraav teha üldse sügavam. 

Kuna savipinnas ei võta vett vastu, on siinkohal samuti targem kasutada imbtorusid, sest nende kasutus võimaldab suunata vesi kõrgematesse pinnasekihtidesse. Immutamiseks on antud juhul vaja ka suuremat maa-ala.

Imbväljaku toru, täpsemalt imbtorud paigutatakse vastava mõõduga ning eelnevalt täidetud kraavidesse. Seejärel ühendatakse imbtorud septikuga, siinkohal tuleb täpselt jälgida õiget kallet. Kui imbtorud on korrektselt paigaldatud, täidetakse kaevikud täitematerjaliga, selleks võib olla nt. kruusakivi või killustik. Tänapäeval kaetakse kraav ka geokangaga ning lõpuks ka mullaga. 

Imbtunneli paigaldus

Imbtunneli paigaldus oleneb mitmest faktorist: ehitise asukohast, pinnasest kvaliteedist ja sügavusest, majapidamise suurusest ning ka krundi suurusest. Kui maa-ala on kitsam ning ruumi vähem, siis tasuks eelistada imbtunnelit imbtorudele. 

Sobiva materjali ja suuruse valikul peaks eelkõige silmas pidama vastupidavust ja töövõimekust. Imbtunneleid saab paigaldada ühes või mitmes reas, tunneli erinevad osad kinnitatakse omavahel. Tänapäevased ehitusmaterjalid on ka oluliselt kergemad, seega on ka transport lihtsustatud. Imbtunnelid on tihti saadaval komplektide või moodulitena, mis teeb imbsüsteemi planeerimise ja paigalduse veel lihtsamaks. 

Imbtunnel paigutatakse reeglina sügavamale kui imbtorud ning vähemalt 5 m kaugusele seadmest endast. Maksimaalne sügavus peaks olema 2 m. 

Kuna imbtunnel mahutab oluliselt rohkem reovett, jääb tavalise kraavi efektiivsus kaasaegsele imbtunnelile kindlasti alla. 

Pärast paigaldust kaetakse imbtunnel samuti geokangaga, reovee piisavaks immutamiseks peab tunneli küljed katma killustikuga nii 300 mm. 

Millest sõltub imbsüsteemide rajamise hind?

Kokkuvõtvalt võib öelda, et kogu imbsüsteemi hind sõltub mitmest asjaolust: pinnase raskusastmest, krundi suurusest, paigaldatava imbtunneli või imbtorude tüübist. Need ja ka muud täiendavad tegurid määravad ära ehitustööde mahu ja kestuse. Imbväljaku rajamise hind jääb praegu mitmete tuntud ehitustööde portaale võrreldes 2000 ja 6000 EUR vahele.