Veetrasside ja veesüsteemide ehitus
Professionaalne veesüsteemi ehitus on oluline mitmel põhjusel. Korrektse veesüsteemi ehituse ja hoolduse puhul saame olla kindlad, et joogivesi on puhas ja tarbimiseks ohutu, sest saasteained ei saa jõuda joogiveesüsteemi. Samuti aitab see tagada pikaajalise töökindluse ja ning seeläbi väiksemad kulud veetorustike remondi- ja hoolduskuludele. Veetorustiku lekked või purunemine, maapinna vajumine – need on mõned näited võimalikest veetrasside ehitusega kaasnevatest tagajärgedest. Veetorustiku rike võib põhjustada veevarustuse katkemise, mis mõjutab kodusid, ettevõtteid ja avalikke teenuseid.
Veetrasside ehituse sammud
Vee maamajja või linnakoju toomise võimalused sõltuvad hoone asukohast ja infrastruktuurist. Üks levinumaid veesüsteemi rajamiseks on liitumine kohaliku veevärgiga. Kui kohaliku veevärgi ühendus pole võimalik, võib rajada kaevu. Mõlemal juhul on vaja omavalitsusest taotleda ehitusluba ning veenduda korrektses veetorustike paigalduses.
Vee- ja kanalisatsiooni projekt ja eeltöö
Veetrasside ehituse protsess algab ettevalmistustöödest ning vee- ja kanalisatsiooniprojekti koostamisest ja kooskõlastamisest. Ühisveevärgi ja –kanalisatsiooniga liitumiseks tuleks uurida liitumise tingimusi ja esitada piirkondlikule vee-ettevõtjale liitumisettepanek. Kui liitumistaotlus on vee-ettevõtja poolt läbi vaadatud ja liitumistingimused edastatud, saab hakata planeerima veevarustus- ja kanalisatsiooniprojekti. Enne vee- ja kanalisatsiooni projekti tellimist mõelge läbi, millistesse ruumidesse vajate vett ja kanalisatsiooni.
Läbimõeldud vee- ja kanalisatsiooni projekt aitab tagada, et torustik oleks korrektselt ehitatud, vältides veevarustuse ja kanalisatsiooniga seotud probleeme tulevikus. Veevarustuse- ja kanalisatsiooni ehitusprojekt peab olema koostatud vastava kutsetunnistusega projekteerija poolt.
Vee- ja kanalisatsiooni projektis on toodud kõik olulised detailid. Määruse “Nõuded ehitusprojektile” §-s 20 on loetletud ehitusprojekti veevarustuse ja kanalisatsiooni osa nõutavad tingimused:
- projekteerimisel aluseks võetud ja projekteerimisel järgitud tehniliste ja projekteerimisnormide, standardite ning juhendmaterjalide loetelu;
- veevarustuse ja kanalisatsiooni põhimõtted, torustike ja olulisemate vett tarbivate või kanaliseerimist vajavate seadmete paiknemine;
- tehnosüsteemi kavandatav kasutusiga;
- ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniga liitumispunkt;
- veevarustuse ja kanalisatsiooni vooluhulgad;
- vee ning reo- ja sademevee puhastamise vajadus;
- tehnovõrkude ja -rajatiste, puhastusseadmete ja veemõõdusõlme paiknemise kirjeldus;
- reovee, drenaaži ja sademevee eesvoolud;
- sademevee vooluhulgad;
- tehnoloogilise vee vajadus ehitises;
- tehnoloogilise reovee kogus ja reostustase;
- tehnoruumide ja šahtide vajadus, paiknemine ja suurus.
Veetorustiku rajamise eeltöö ja veetorude paigaldus
Kui vee- ja kanalisatsiooniprojekt on kooskõlastatud ja liitumisleping sõlmitud, saab alustada torustike ehitusega. Esmalt kaevatakse sobiva suurusega kraav, paigaldatakse veetorustik, ühendatakse veesüsteemiga. Veetorustiku paigalduse järel tehakse veesurveproovid, et kontrollida süsteemi töökindlust. Kui süsteem töötab, siis täidetakse ja tihendatakse täitematerjaliga ning taastatakse haljastus või teekate.
Veesüsteemi hooldus ja remont
Vee-ettevõtja vastutab veesüsteemi hoolduse ja remondi eest tänava-alal ning klient vastutab vee- ja kanalisatsioonitorustike korrashoiu eest alates kinnistu liitumispunktist kuni majani.
Veetrasside ehituse hind
Vee majja vedamise hind sõltub veesüsteemiga liitumise hinnast ja veetorustiku paigaldamise hinnast.
Kui otsustatakse liituda ühisveevärgiga, siis liitumistasu suuruse arvutab vee-ettevõtja lähtudes liitumistasu arvutamise metoodikast. Veetorustiku paigaldamise hind sõltub mitmest tegurist, sealhulgas kaugusest liitumispunktist, pinnase tüübist ja maa-aluste tööde keerukusest, kasutatavate materjalide ja seadmete kvaliteedist, projekti mahukusest, ehitustööde turuhindadest, lisateenustest ja -töödest ning tööde teostamise ajast.
Veetrasside ehitus Tartus ja Lõuna-Eestis
Jüritoru OÜ põhitegevuseks on vee- ja kanalisatsioonisüsteemi ehitusega seotud tööd: müüme ja paigaldame vee- ja kanalisatsiooni torustikke, reoveemahuteid, imbsüsteeme, biopuhasteid, veepumpasid ja hüdrofoore, rajame sadeveedrenaaže. Meil on pikaajaline töökogemus torutööde alal ning suudame leida lahenduse igas majapidamises. Meie varasemate töödega saab tutvuda kodulehel.
Kas plaanite veetrasside ehitust Tartus või Lõuna-Eestis? Võtke meiega ühendust – aitame veesüsteemi rajamise igas etapis, nõustamisest kuni projekteerimise ja torustike müügi ja paigalduseni.