Vihmavee drenaažide ehitus ja paigaldus
Hoone konstruktsioonide säilimise ja niiskusprobleemide vältimiseks on oluline veenduda, et oleks rajatud läbimõeldud vihmavee ärajuhtimise süsteem. Vihmaveesüsteemide abil juhitakse katuselt vesi pinnasesse või kogumisanumasse. Järgnevalt kirjeldame küll enimlevinud vihmavee äravoolu lahendusi, aga vihmavee ärajuhtimise võimalused on tegelikult mitmekülgsemad, pakkudes ka säästlikke ja uuenduslikke sadeveelahendusi.
Vihmavee äravoolu võimalused
Vihmavee ärajuhtimine pinnasesse
Katuselt tuleva vihmavee pinnasesse ärajuhtimiseks on oluline ehitada vastupidav ja professionaalselt paigaldatud vihmaveetorude ja -rennide süsteem, mille abil saab juhtida liigse vihmavee hoonest eemale pinnasesse. Vihmavee on võimalik juhtida maa-alusesse sadeveekanalisatsiooni. Piiratud ruumiga aladel võib kasutada vihmavee pinnasesse juhtimiseks vett läbilaskva katendi lahendust. Näiteks võib linnapildis näha parkimisalasid, mis on vahedega sillutuskividest või poorsest asfaldist. Sellise lahenduse puhul enamus sademeveest nõrgub pinnasesse või kogutakse drenaažisüsteemiga ja juhitakse ära.
Vihmavee kogumine tünni või mahutisse
Vihmavee kogumiseks võib vihmavee kogumise mahuti või olemasoleva anuma ühendada vihmaveerenniga. Sedasi on võimalik vihmavett juhtida otse kogumisanumasse. Kasutada võib erineva suuruse ja meelepärase välimusega lekkekindlaid tünne ja anumaid, mis on kodus olemas. Soovi korral võib osta ka spetsiaalse vihmavee kogumise anuma koos kaane ja kraaniga, mis muudab kogutud vihmavee kasutamise eriti mugavaks. Tünni või mahutisse kogutud vihmavett saab kasutada näiteks taimede kastmisel, auto pesemisel, WC-poti loputuskasti veena jne.
Maa-alused vihmavee kogumise mahutid
Lisaks maapealsetele vihmavee kogumiseks mõeldud anumatele on võimalik paigaldada ka maa-alune mahuti koos pumbaga. Sellel on mitmeid eeliseid: pole nähtaval, hõivab vähe maapealset ruumi, väiksem on UV-kiirguse mõju ja muude kahjustuste oht ning temperatuur püsib stabiilsem.
Vihmaveetorude, -rennide, trappide jm paigaldus
Vihmavee äravoolusüsteemi osad on vihmaveetorud, -rennid, ühendused, nurgaosad, lehtrid, kinnitused jm tarvikud. Vihmaveerennide ja -torude valik on üsna mitmekesine: need võivad olla peidetud, ümarad või kandilised, plekist, metallist või PVC-materjalist ning värvivalikust saab valida meelepärase tooni.
Vihmavee äravoolusüsteemi paigaldamisel on oluline, et see oleks tehtud läbimõeldult ja professionaalselt. Mõned üldised soovitused:
- Tehke piisavalt eeltööd vihmavee äravoolu planeerimisel. Analüüsige pinnase tüüpi, võimalikku vihmavee kogust, mida tuleb eemale juhtida, ning olemasolevaid vihmavee äravooluga seotud probleeme. Mõelge läbi, kuhu ja kuidas vihmavesi peaks liikuma.
- Valige vastupidavatest materjalidest vihmaveerennid, -torud ja liitmikud ja muud vihmavee äravoolusüsteemi osad.
- Veenduge, et vihmaveerennid ja -torud oleksid korralikult kinnitatud, et vältida kahjustusi ja lekkeid. Liitekohtade ülekatted peavad olema õiget pidi ja veetihedad. Võimalusel kasutage pigem rohkem kui vähem vihmaveerennide kinnitusi, et vältida vihmaveerenni kõverdumist lume ja jää raskuse mõjul.
- Paigaldage vihmaveerennid ja -torud õige kaldenurgaga, et tagada vee vaba vool ja vältida ummistusi. Vihmavee äravoolusüsteemi planeerimisel tasub meeles hoida, et allatulekute arv peab tagama vee äravoolu ka suurema vihmahoo korral. Veerennide ja -torude paiknemine tuleb iga hoone puhul eraldi läbi mõelda, arvestades katusele tuleva vee kogust ja katuse kuju. Nii on võimalik veekoormus jaotada süsteemi osade vahel võimalikult ühtlaselt ja saavutada loomulik välimus.
- Katuselt tuleva vihmavee saab suunata hoonest eemale pinnasesse, vihmaveekanalisatsiooni või koguda anumasse.
Vihmaveetorustiku ja drenaaži hooldus ja puhastamine
Vihmaveerennidesse koguneb aja jooksul lehti, oksi, õietolmu jm saastet, mis võivad põhjustada ummistusi, takistada vihmavee äravoolu ja kahjustada vihmavee äravoolu süsteemi eluiga. Seetõttu tuleb vihmaveerenne regulaarselt puhastada. Vihmaveetorustikku võiks puhastada 1-2 korda aastas või vastavalt vajadusele. Kui hoone lähedal asub suuri puid, siis võib olla vajalik sagedasem hooldus ja puhastus. Prahi saab eemaldada harjaga ning seejärel loputada rennid veega ja kontrollida vee vaba voolamist.
Kontrollige ka vihmaveetorustiku seisukorda, nt kas liitekohad on hermeetilised ja kinnitusvahendid terved. Vajadusel on võimalik teha pisemaid parandustöid või asendada katkised süsteemi osad uutega.
Vihmavee äravoolusüsteemide hind
Vihmavee äravoolusüsteemi hind sõltub erinevatest teguritest, nt vihmaveetorustiku jm tarvikute maksumusest, hoone suurusest ja keerukusest ning paigalduse hinnast.
Vihmavee drenaažide paigaldus Tartus ja Lõuna-Eestis
Jüritoru OÜ põhitegevuseks on vee- ja kanalisatsioonisüsteemi ehitusega seotud tööd: müüme ja paigaldame vee- ja kanalisatsioonitorustikke, reoveemahuteid, imbsüsteeme, biopuhasteid, veepumpasid ja hüdrofoore, paigaldame sadeveedrenaaže. Meil on pikaajaline töökogemus torutööde alal ning suudame leida lahenduse igas majapidamises. Meie varasemate töödega saab tutvuda kodulehel.
Kas plaanite vihmavee drenaaži ehitamist Tartus või mujal Lõuna-Eestis? Võtke meiega ühendust – aitame vihmavee drenaaži professionaalse paigaldusega, et luua Teie kodu jaoks pikaajaline ja usaldusväärne vihmavee ärajuhtimise lahendus.