Hajaasustuse programm

Kas oled juba kuulnud hajaasustuse programmist? Me kõik teame, et elamiskõlbliku kodu juurde kuulub eelkõige korras veevärk – olgu see puur- või salvkaev, ühisveevärgiga liitmine, vana kaevusüsteemi korrastamine või lausa uue rajamine.

Hajaasustuse programmi raames, koostöös kohaliku omavalitsusega, saabki majaomanik vajalikud veesüsteemid välja ehitada. Igal aastal on toetuse saajate hulk tublisti suurenenud, Tartu linna kohta saad lisainfot siit: https://tartu.ee/en/node/7093  

Taotlusvoor on tavaliselt avatud iga aasta veebruarist aprillini.

Taotlusvooru olek 2025:

Suletud

Võtmed kätte teenus

Pakume “võtmed kätte” teenust, hõlmates kõiki tööetappe alates projekteerimisest kuni kasutusteatise taotlemiseni. Oleme aastaid osalenud hajaasustuse programmis, teinud kiiret ja kvaliteetset tööd ning saanud usaldusväärseks koostööpartneriks mitmete kohalike omavalitsuste soovituste kaudu. Samuti oleme olemas ka hiljem – anname nõu ja hooldame vajadusel seadmeid.

Kuidas alustada?
  1. Kõigepealt tee kindlaks, kas asud hajaasustusega piirkonnas. Asub sinu maja linnast või alevikust väljas? Tasub tähele panna, et siia hulka kuuluvad ka saared.
  2. Kas elad väljaspool ala, kus on toimiv ühisveevärk või mida loetakse ühisveevärgiga kaetud alaks? 
  3. Kas sinu piirkonnas puudub ühiskanalisatsioon või seda ala määratletakse kui ühiskanalisatsiooniga kaetavat ala? 
Kuidas meie teenus välja näeb?
  • nõustamine otse kohapeal, sest nii on kliendile kõige mugavam
  • abistame kõikide taotluseks vajalike dokumentidega
  • planeerime projekti ja teostame ehitustööd
  • tagame kvaliteetse töö üleandmise kliendile
  • pakume teenust mõistliku hinnaga

Tehtud tööd

Hajaasustuse programmi eesmärk ja nõuded

Hajaasustuse programmi eesmärgiks on tagada hajaasustusega maapiirkondades elavatele peredele head elutingimused ning seeläbi aidata kaasa elanike arvu püsimisele neis piirkondades. Hajaasustuse programmi raames toetatakse majapidamiste veevarustus– ja kanalisatsioonisüsteemide, juurdepääsuteede ning autonoomsete elektrisüsteemidega seotud tegevusi. Seega on hajaasustuse programmi raames ja koostöös kohaliku omavalitsusega võimalik vajalikud veesüsteemid välja ehitada. 

Pakume hajaasustuse programmis osalemiseks täislahendust – nõustamisest kuni viimase kinniaetud mullahunnikuni – meie peale saab kindel olla. Teostame töid üle kogu Eesti.

Igal aastal on hajaasustuse programmi toetuse saajate hulk suurenenud ning tänu toetusega rajatud veesüsteemile on paljude inimeste elu maal mugavam.

Hajaasustuse programmi määruses on toodud toetuse täpsemad tingimused:

  • Taotleja alaline elukoht on taotluse esitamise aasta 1. jaanuarist hajaasustusega maapiirkonnas asuv majapidamine.
  • Taotleja elukoht on rahvastikuregistri andmete kohaselt katkematult taotluse esitamise aasta 1. jaanuarist majapidamine, millele projektiga toetust taotletakse.
  • Taotlejal ei tohi olla riiklike maksude osas maksuvõlga, välja arvatud juhul, kui see on ajatatud.
  • Projektil võib olla ka kaastaotleja(id). Kaastaotlejale kehtivad samad tingimused, mis taotlejalegi.
  • Taotluse esitamise päeval peab eelmise toetuse kasutamise aruanne olema kohaliku omavalitsuse poolt kinnitatud.
  • Projekti ajalise kestuse arvestus algab toetuslepingu sõlmimisest ning projekti elluviimine peab olema lõppenud 31. oktoobriks 2025.
  • Ühele majapidamisele on maksimaalne toetus kuni 6500 eurot. 
  • Toetus moodustab kuni 67% projekti abikõlblikest kuludest.
  • Taotleja ja kaastaotleja oma- ja kaasfinantseering peavad kokku moodustama vähemalt 33% projekti abikõlblikest kuludest.
  • Iga valdkonna jaoks võib programmist toetust saada üks kord kuue kalendriaasta jooksul.
  • Programmist eraldatud toetuseks loetakse ka viiel eelneval kalendriaastal programmist saadud toetuse summat. Kui taotleja on aastatel 2019–2023 hajaasustuse programmist juba toetust saanud, arvestatakse varasem toetussumma toetuse piirmäära sisse.

Toetuse ja omafinantseeringu summa arvestamiseks kasuta arvutamise abimeest.

Hajaasustuse programmi toetuse taotlemiseks:

  1. Kõigepealt tuleb teha kindlaks, kas asute hajaasustusega piirkonnas. Kas Teie maja asub linnast või alevikust väljas? Tasub tähele panna, et siia hulka kuuluvad ka saared.
  2. Kas elate väljaspool ala, kus on toimiv ühisveevärk või mida loetakse ühisveevärgiga kaetud alaks? 
  3. Kas piirkonnas puudub ühiskanalisatsioon või seda ala määratletakse kui ühiskanalisatsiooniga kaetavat ala? 
  4. Kui on soov taotlust esitada, siis saab seda teha allkirjastatuna paberil või digitaalselt kohalikule omavalitsusele.
  5. Taotlusega koos tuleb esitada lisadokumendid: projekti eelarve; projekti tegevuste kirjeldus, oma- ja kaasfinantseeringut tõendav garantiikiri; kaks võrreldavat hinnapakkumust; ehitusluba, ehitusteatis või kooskõlastus. Vajadusel tuleb lisada ka joogivee kvaliteeti tõendav analüüs, kaastaotlejatega sõlmitud notariaalne tähtajatu veekasutuskord, notariaalne kokkulepe reaalservituudi seadmiseks ning korterelamute puhul teiste korteriomanike kirjalik nõusolek.
  6. Kohalik omavalitsus teeb otsuse taotluse vastavuse kohta üldjuhul 60 tööpäeva jooksul.
  7. Toetuslepingu sõlmimine ja toetuse väljamakse 10 tööpäeva jooksul pärast lepingu sõlmimist.
  8. Ehitustööde läbiviimine ning aruandlus.

Hajaasustuse programmi dokumendid, sh taotlusvorm ja aruanne, on leitavad RTK kodulehel.

Hajaasustuse programmi raames toetatavad tegevused on:

  • majapidamises joogivee kättesaadavuse tagamine,
  • elamu heitvee nõuetekohase kanaliseerimist tagava süsteemi rajamine,
  • aastaringselt ligipääsetava juurdepääsutee rajamine,
  • leibkonna vajadustele vastava autonoomse elektrisüsteemi rajamine (tingimusel, et majapidamine ei ole liitunud elektrivõrguga).

Hajaasustuse programmi määruses on toodud ka täpsemad toetatud tegevused veesüsteemisega seoses:

  • puur- ja salvkaevude rajamine ja puhastamine, kaevumajade püstitamine;
  • olemasolevatest või uutest kaevudest veetorustiku rajamine ja selle ühendamine hoonesisese veevarustussüsteemiga;
  • vee pumpamiseks ja puhastamiseks vajalike tehniliste seadmete ja tarvikute soetamine ning paigaldamine, sealhulgas selleks vajalike elektritööde tegemine;
  • liitumine ühisveevärgiga;
  • vanade puurkaevude lammutamine;
  • rajatud hooneväliste veevarustussüsteemide teostusmõõdistamine;
  • joogivee kvaliteedi analüüs.
  • kanalisatsiooni kogumiskaevude rajamine;
  • omapuhastite, sealhulgas imbsüsteemid ja filtersüsteemid, rajamine;
  • muude reoveepuhastusseadmete ja -süsteemide rajamine;
  • liitumine ühiskanalisatsiooniga;
  • kanalisatsioonitorustiku rajamine ja selle ühendamine elamusisese kanalisatsioonisüsteemiga;
  • vanade nõuetele mittevastavate hooneväliste kanalisatsioonisüsteemide ja -seadmete likvideerimine;
  • rajatud hooneväliste kanalisatsioonisüsteemide teostusmõõdistamine.

Maaelu edendamise eesmärgil on loodud veel teisigi toetusvõimalusi.

Soovides minna maale elama, on võimalik Kredexi maapiirkonna eluasemelaenu käenduse abil saada soodsamatel tingimustel laenu, et osta või renoveerida kodu maapiirkonnas. Maapiirkonna eluasemelaenu käendusega on võimalik osta korter, elumaja, krunt (elamu ehitamise eesmärgil) või suvila (sooviga see ümber ehitada aastaringseks elamiseks). 

Maaelu Edendamise SA eluaseme kaaslaenu pilootprojekti raames on 2024. aasta lõpuni võimalik taotleda soodsamatel tingimustel eluasemelaenu. Eesmärgiks on kapitalile ligipääsu parandamine eraisikutele kodu rajamiseks maapiirkonda.

Lisaks on võimalik veel taotleda taluarhitektuuri toetust katuse taastamiseks või lasterikastele peredele mõeldud kodutoetust.

Võtmed kätte lahendused Tartus ja Lõuna-Eestis

Jüritoru OÜ pakub hajaasustuse programmi 2025 “võtmed kätte” mugavat täislahendust mõistliku hinnaga. Saame aidata toetuse igas etapis, alates projekteerimisest kuni kasutusteatise taotlemiseni. Nõustame kohapeal, sest nii on kliendile kõige mugavam, abistame kõikide taotluseks vajalike dokumentidega, planeerime projekti ja teostame ehitustööd ning tagame kvaliteetse töö üleandmise kliendile.

Oleme pikaaegse kogemusega meeskond ning väga hästi kursis hajaasustuse programmi tingimustega. Meie töö on kiire ja kvaliteetne ning oleme kujunenud usaldusväärseks koostööpartneriks mitmetele kohalikele omavalitsustele. Samuti oleme hajaasustuse programmi toetuse saajatele olemas ka hiljem – anname nõu ja hooldame vajadusel seadmeid.

Aitame hajaasustuse programmi toetusega teha veesüsteemid korda nii Lõuna-Eesti omavalitsustes, nt Tõrvas, Kambjas, Nõo, Tartu vallas, Luunja, Kastre, Peipsiääre, Elva, Põlva, Rõuge, Võru vallas, kui ka mujal Eestis. Kas plaanite taotleda hajaasustuse programmi toetust Tartumaal, Võrumaal, Valgamaa, Põlvamaal, Viljandimaal või mujal Eestis? Võtke meiega ühendust ja aitame töökindlate veesüsteemide abil muuta Su elu maal mõnusaks! Kodu korda!

Kas vajad abi 2025 hajaasutuse programmiga?