Biopuhasti tööpõhimõte ja paigaldus
Biopuhasti on tänapäeval seega üks loodussäästlikumaid lahendusi. Biopuhastis toimub reovee puhastamine tänu mikroorganismide lagundamisele, nii muudetakse heitvesi tänu mahutis toimuvatele protsessidele veeks ja süsihappegaasiks. Kogu olmereovesi puhastatakse ühes mahutis, süsteem on selles mõttes suletud. Biopuhasti töötab reovee aereerimise printsiibil – see tähendab, et õhuga rikastamine on vajalik, et biopuhastis elutsev bakter oleks elujõuline. Just tänu bakterile toimub heitvee mudaks lagundamine efektiivselt. Selline lahendus on ökoloogilisem ning keskkonnasõbralikum, kuna reovett puhastatakse tõepoolest maksimaalse võimsusega. Biopuhasti ehk omapuhasti puhastab seega reovee juba enne imbväljakusse juhtimist. Siinkohal on oluline jälgida, et biopuhastil oleks Euroopa Liidus kohustuslik CE-märgis.
Enamasti paigutatakse biopuhasti hajaasustusaladel paiknevate eramajade juurde, tiheasustusaladele, kuhu on juba rajatud ühiskanalisatsioon, enam paigaldada ei tohi.
Biopuhasti hind ja hooldus
Biopuhasti on Eestis populaarne ning tarbijasõbralik lahendus. Mõned kaasaegsed biopuhastid vajavad hooldust tihemini, isegi kord kvartalis ja mõned 1 kord aastas – nii et erinevus on tõepoolest tuntav ja tuleb teha õige valik . Biopuhasti tühjenduskordade arv võib seega oluliselt mõjutada majapidamise eelarvet. Tühjendamise ehk purgimise tihedus oleneb eelkõige mudelist. Hoolduse hulka võib kuuluda, jälle olenevalt mudelist, ka õhupuhuri filtri vahetus või puhastus, lisaks ka õhupuhuri membraani vahetus.
Moodsamad biopuhastid on kindlasti tasuv investeering, kuigi nende hinnaklass võib olla mõnevõrra kõrgem. Nii on biopuhasti paigaldamise hinna planeerimisel väga oluline tähele panna järgmisi aspekte: biopuhasti suurus ja kaugus ehitisest, kaevetööde maht, imbväljaku kaugus hoonest ja kindlasti ka kaevust, pinnas, hoone täpne asupaik jne. Lisanduvad liigse pinnase äravedu.Biopuhasti hind sõltub eelkõige mahust, kuid siingi on faktoreid mitu.
Biopuhastid võivad olla tänapäeval väga innovatiivsed ja keskkonnasõbralikud, nt. on , haljastustööd, täiendavaid kulusid võivad tekkida tõenäoliselt ka projekti ja teostusjoonise koostamise näol. Alles nii on võimalik planeerida materjalide kulusid korrektselt. Kindlasti tuleb algsete paigaldamiskulude kõrvale võrdluseks panna ka biopuhasti püsikulud.
Töödeldud reovee lõplikuks suunamiseks tuleb ühendust võtta kohaliku omavalitsusega või vajadusel ka teiste ametkondadega, et teada saada, kas vee võib ka suunata pinnasesse. Teoreetiliselt suunatakse puhastatud reovesi avatud veekogudesse, sadeveesüsteemidesse või nagu juba mainitud, ka pinnasesse. Igal juhul on selles tööetapis vaja tegevus kooskõlastada.
Majaomanikule võib olla kasulik biopuhasti paigaldus koos imbväljaku rajamisega. Nii luuakse maamaja ümber kohe ka oma kanalisatsioonisüsteem. Siinkohal on tähtis mõelda ka ehitus- ja kasutuslubade õigeaegsele taotlemisele kohalikust omavalitsusest.